Lokasyon
Çayırova, GEBZE
E-Posta
azizogluharfiyat@gmail.com
Telefon & WhatsApp
0532 012 17 43

Bina yıkımı inşaat alanında en tehlikeli ve sistematik olması gereken işlemlerden birisidir. Özellikle kentsel dönüşüm olan bölgelerde, binaların depreme dayanıklı olmadığının tespiti ile bina yıkımları yoğunlaşmaktadır. Bazen çok geniş çevrede aynı anda birden çok yıkım yapılmakta, deprem riski yüksek olan yerler hızlı şekilde dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Deprem riski denince akla ilk gelen şehirlerden biri olan İstanbul bina yıkımı konusunda en fazla talebin geldiği bölgelerin başındadır. Bu yüzden gerek İstanbul gerekse diğer kentsel dönüşüm bölgelerinde yıkımların planlı şekilde yapılması, profesyonel operatörlerin olması, iş güvenliği önlemlerinin alınması ve hafriyatın taşınması koordineli şekilde tasarlanmalıdır.

Bina Yıkımı Nasıl Yapılır?
Elbette bina yıkımı sadece deprem dolayısıyla kentsel dönüşüme maruz kalan yerlerde yapılmaz. Binasını yeni bir bina için yıkmak isteyenler olabileceği gibi, işletme olarak farklı bir planlama ile yoluna devam edecek olan tesisler de dahil olabilmektedir. Yıkılması istenen binalar için ilgili yerlerden izin alınması, çevresel güvenliklerin alınması önemlidir. Deneyimli bir hafriyat firması ile anlaşarak iş birliği yapmak ve bina yıkımında yardım almak riskleri azaltır.

Bina Nasıl Yıkılmalıdır?
Bina yıkımı konusunda uzman bir ekiple çalışmak öncelikle tercih edilmelidir. Binanın yıkılacağı alan çok detaylı şekilde etüt edilmelidir çünkü bazen yıkılacak bina sakin bir bölgede olabileceği gibi bazen de yoğun bir alanda olabilir. Bu yüzden çevresinin iyice keşfedilmesi, etkilenecek unsurların belirlenmesi gerekir. Bunu da profesyonel çalışan yıkım firmaları sağlayabilir. Yıkımda kullanılacak tekniğin belirlenerek bu teknik çerçevesinde çalışılmasına riayet edilmelidir.

Bina Nasıl Yıkılmalıdır?
Bina yıkımına başlamadan önce alt yapı da detaylı şekilde incelenmelidir çünkü takip eden sistemler içinde su boruları, kanalizasyonlar, elektrik kabloları ve doğalgaz tesisatları olabilir. Yıkılacak binada zarar verilebilecek bu alt yapı sistemleri bölgede mağduriyet oluşturabilir. Yıkımda öncelikle dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında bölgenin yaşamsal etkinliklerini ve temel ihtiyaçlarını engellememek de olmalıdır.

İstanbul bina yıkım konusunda sektörün en deneyimli firmalarından biri olarak, yıkım sonrası ortaya çıkacak malzemeden hurdaların ayrılması, arta kalan molozların taşınması ve genel temizlik işlerini büyük bir titizlikle yürütüyoruz. Yıkım alanında gerekli güvenlik önlemlerini alarak, toz çıkmaması için sulama takviyesini de tüm işlem aşamalarında gerçekleştiriyoruz. Yıkım işleminin genel işleyişi engellememesi adına tüm çevresel tedbirler alınmakta, gerekli birimlerle iş birliği yapılmaktadır.

Bina Yıkımında Yaşanabilecek Tehlikeler
Tek katlı binalar dahil olmak üzere çok katlı yüksek binaların dar bir çevrede yıkılması bariz tehlikeler oluşturabilir. Binaların sert bir şekilde yıkılması etrafta bulunan diğer yapıların duvarlarına, temeline ve özel alanlarındaki yapılarına zarar verebilir. Bu nedenle yıkım öncesi keşif işlemi uzmanlarımızın onayı ile yapılmakta ve alt yapı sistemlerinin hatları öğrenilerek son derece dikkatli bir şekilde profesyonel bir işlem ortaya konulmaktadır.

Bina Yıkımında Yaşanabilecek Tehlikeler
Bina yıkım işlemini gerçekleştirmeden önce gerekli tüm resmi makamlar ile yazışmalar yapılarak izinler alınmaktadır. Gerekli önlemlerin alınması için tüm imkanlar seferber edilmektedir. İşlevini yitiren binaların yıkılması bulunduğu alana ve binanın mimari özelliklerine göre farklılık gösterebilir. Yanında olan binalara zarar vermemesi için binanın yıkılacağı alan koruma altına alınmaktadır. Binanın uygun bir teknikle olduğu yere çökmesi amaçlanarak yan taraftaki yapıların mümkün olduğunca hasarsız şekilde yıkımdan etkilenmemesi için çalışılmaktadır.

Tehlikeli olduğu anlaşılan binaların bir an önce boşaltılarak, yeni imar planı çerçevesinde yıkılması ve yeniden inşası, sakinler için önem arz eder. Ülkemizin birçok bölgesinde ki, İstanbul bunlardan biri, deprem yönetmeliğine uygun olmayan binlerce bina bulunuyor. Bu binaların uygun tekniklerle yıkılıp yerlerine depreme dayanıklı binaların yapılması gerekiyor.

Denounce with righteous indignation and dislike men who are beguiled and demoralized by the charms pleasure moment so blinded desire that they cannot foresee the pain and trouble.

Latest Portfolio

Need Any Help? Or Looking For an Agent

© 2022 Vankine. All Rights Reserved.
TIKLA ARA